Lenošení a odpočinek v houpací síti patří k letní pohodě.
Lenošení a odpočinek v houpací síti je stále oblíbenější. Evropané v poslední době „objevili“ to, co je Jihoameričanům známo už stovky let – dobrá houpací síť (hamaka, hamock) umožní zádům bezvadně relaxovat ! Houpací síť zavěšená mezi dva stromy, krytá polostínem koruny stromu, to je úžasné místo k letnímu odpočinku. Připravili jsme pro vás velmi širokou kolekci nádherných houpacích sítí (hamak, hamock) v různých šířích a délkách, tak abychom vyšli vstříc Vašim prostorovým možnostem a fyzickým dispozicím.
V oblasti svého původu, v Jižní a Střední Americe mají houpací sítě tisíciletou tradici. Ve starých indiánských kulturách by si nikdo nedovedl představit život bez hamaky – houpací sítě. V oblastech s absolutní vlhkostí (Amazonie) nebo horských oblastech And, umožnila houpací síť zdraví, pohodlný a hygienický spánek, neohrožovaný vlhkostí, chladem, hmyzem, hady apod. Houpací síť je jedním z výrobků, který najdete jak v kultuře mexických Mayů, tak v kulturách peruánských, či v kmenových kulturách brazilských amazonských pralesů. O hamakách se zmiňuje již Kryštof Kolumbus, či Gonzalo Fernández de Oviedo y Valdés, který přišel do oblasti Střední a Jižní Ameriky v roce 1514 a studoval zde domorodou řemeslnou výrobu více než 30 let a který ve své kronice napsal : „Indiáni spí ve zvláštní posteli, kterou nazývají „hamaka“ a která vypadá jako kus hadru, utkaného jako hnízdo. Hadr je utkaný z bavlny a dlouhý 2 – 3 metru a připravený tak, aby mohl být zavěšený v jakékoliv výšce. Zdá se, že je to skvělá postel, velmi čistá a ve zdejším teplém klimatu používaná bez potřeby přikrývek…“
Španělé velmi rychle přijali houpací síť – hamaku jako skvělou alternativu pro „ubytování“ svých námořníků a cestujících na palubách lodí. Houpací sítě byly nenáročné na msto, snadno se ráno uklidily a dalo se jich zavěsit i několik nad sebe. Navíc spánek v nich byl mnohem pohodlnější a hygieničtější než spánek na dřevěných pryčnách, používaných dříve.
Postupem času byly houpací sítě nahrazeny moderními kajutami s pevnými lůžky a houpací síť jako náhražka klasické postele v Evropě příliš neuspěla.
První velká vlna zájmu o houpací sítě proběhla Západní Evropou kolem roku 1985. Především tzv. „baťůškáři“ objevili pohodlí a praktické výhody houpací sítě a hamaka se stala nezbytnou součástí výbavy turistů při cestách do přírody a na hory. Postupně se pak houpací sítě dostaly i do zahrad, na terasy a do přímořských resortů.
V současné době zažívají houpací sítě svou další renesanci a stále více lidí bere houpací síť jako naprosto nedílnou součást svého života a nedovede si představit lenošení a odpočinek bez času ztráveného v náručí houpací sítě.
Dá se mluvit o mnoha výhodách používání houpací sítě – hamaky. Jednou z nich, tou nejdůležitější, je pohodlí ! Jste vysoko nad zemí, ve výšce, která vyhovuje právě vám. Houpací síť se přizpůsobí vašim ramenům, vašim kyčlím a zádům. Všechny části těla, které při spánku v klasické posteli často trpí si v houpací síti odpočinou a mohou plně relaxovat. Jakmile si najdete svoji „sladkou polohu“ (každý ji má individuálně v diagonále houpací sítě), budete spát jako v pohádce. Vaše páteř a klouby si konečně odpočinou.
Velkou výhodou houpací sítě je flexibilita použití. Snadná instalace. Nemusíte stěhovat lehátka, či venkovní postele a přesto si můžete pospat venku na čerstvém vzduchu, pohodlně, bezpečně a v čistotě. Nemusíte se bát mokré trávy, kamínků, kořenů, nerovnosti terénu, lezoucího hmyzu a dalších problémů. Upnout houpací síť mezi dva stromy je technicky velmi snadné a přitom nedochází k žádnému poškození použitých stromů.
V houpací síti se dá nejen ležet, ale i pohodlně sedět a houpací síť se dá snadno doplnit ochrannými prvky proti dešti, létajícímu hmyzu, chladu apod.
Tradiční houpací sítě – hamaky nebyly vybaveny žádnou tyčí, která by je udržovala v roztažené poloze. Tato tyč je moderní prvek, který se objevil až ve výrobcích vyráběných pro evropský trh a nikdy nezdomácněl v původních oblastech výroby. Především proto, že použití tyče snižuje stabilitu houpací sítě a má vliv na hledání „sladké polohy“ pro kvalitní spánek. Houpací síť není tak poddajná. Proto v naší nabídce nenajdete houpací sítě s tyčí, bylo by nám líto kazit užitné vlastnosti našich houpacích sítí.
Naše houpací sítě jsou vyráběny v Ekvádoru v oblasti Otevalo, kde se tradice výroby houpacích sítí udržuje u domorodých indiánů již více než 800 let. Řemeslné dovednosti této oblasti využívali i Inkové a po nich Španělé.
Většina vzorů z naší kolekce je utkána ze 100% bavlny, ale u některých je použita směs bavlny a akrylátového vlákna, pro zvýšení odolnosti a pevnosti. Můžete si vybrat tradiční indiánské vzory (Inka, Quito, Sedmé nebe), moderní středomořské vzory (La Marinera, Nová vlna), velmi oblíbené jednobarevné vzory (Amazonas), či speciální dětskou houpací síť (Sladké sny).
Nechte se rozmazlit pohodou v houpací síti a začnete přemýšlet, jak si ji na podzim pověsíte v interiéru, protože se na zimní měsíce té pohody nebude chtít vzdát.
Zpět na hlavní výpis